Jak już wiemy co i jak jeśli chodzi o dokumenty podróży i przepisy wjazdowe to możemy kupować bilet 🙂 Wiem dużo o tych dokumentach, ale moim zdaniem i z mojego doświadczenia właśnie od tego należałoby zacząć. Co do biletu to wiadomo, że chcemy kupić jak najtaniej, ale jak to zrobić? Otóż nie są mi do końca znane zasady jakimi linie lotnicze posługują się ustalając ceny, chyba zresztą nie byłoby im na rękę informować pasażerów, kiedy kupować najtaniej, bo jednak muszą zarabiać.
Najlepiej jak możesz podejść do tematu elastycznie i planować urlop, kiedy akurat ceny są niższe 🙂 Jak nie masz takiej możliwości to proponuję przede wszystkim planować wcześniej, bo oferty „last minute” na bilety lotnicze raczej nie zdarzają się. Poza tym warto planować urlop w terminie, kiedy większość jednak nie ma urlopu, bo rok szkolny, bo pogoda nie taka. W dni wolne od szkoły (wakacje, ferie, święta, długie weekendy) bilety są jednak droższe. Linie lotnicze często robią też promocje, może akurat termin nam podpasuje. Kolejna zasada to porównuj ceny biletów na rożnych stronach internetowych. Często zdarza się, że cena na stronie internetowej przewoźnika jest wyższa niż u „pośrednika”. Jest wiele wyszukiwarek lotów, które proponują nam kilka opcji wylotów. Możemy wybrać opcje z przesiadkami lub bez, konkretnymi liniami lotniczymi lub dowolnie wybraną linią, w wybranym terminie lub w kiedy cena jest najkorzystniejsza. Przykład takiej wyszukiwarki znajdziesz klikając na link.
Podczas dokonywanie rezerwacji warto też sprawdzić, czy do ceny nie ma doliczonych opłat transakcyjnych czy dodatkowych ubezpieczeń, choć to drugie zawsze warto posiadać. Należy też sprawdzić jaki bagaż nam przysługuje, coraz więcej linii lotniczych wymaga dodatkowej opłaty za bagaż rejestrowany (duży bagaż, który leci w luku bagażowym), a nawet za bagaż podręczny. Pamiętaj też, że podróż tzw. tanimi liniami lotniczymi nie zawsze wychodzi tanio i to, że rano bilet był w cenie X to nie znaczy, że wieczorem też będzie tyle samo kosztował, ba nawet za chwilę cena może się zmienić.
Jeżeli wybraliśmy termin wylotu i cena jest satysfakcjonująca to przechodzimy do rezerwacji. Podczas rezerwacji system będzie wymagał od nas podania danych pasażerów. Często też będziemy przechodzić przez strony z usługami dodatkowymi (bagaż, ubezpieczenie, wynajem samochodu, transfer itp.), więc warto zwrócić uwagę, czy jakaś opcja nie została automatycznie zaznaczona. Co do rodzaju płatności, to przede wszystkim możemy płacić kartami kredytowymi, czasem debetowymi lub przelewem.
Tutaj również mogą zdarzyć się opłaty dodatkowe w zależności od wybranego sposobu płatności. No i na końcu zawsze trzeba kliknąć, że zapoznałeś się z warunkami przewozu… i lepiej żebyś się zapoznał, bo nieznajomość warunków przewozu w konkretnej linii lotniczej może Cię słono kosztować. Każda linia lotnicza ma swoje warunki przewozu. Jest to swego rodzaju regulamin, którego musimy przestrzegać. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na paragrafy dotyczące bagażu i opłat dodatkowych. Niestety wielu pasażerów nie czyta informacji np. o rozmiarze bagażu jaki przysługuje pasażerowi, co w konsekwencji niesie za sobą dodatkowe opłaty na lotnisku lub konieczność pozostawienia walizki i przepakowania się w mniejszą torbę no i niepotrzebny stres. Podstawowe informacje o bagażu czy o godzinie zamknięcia bramki znajdują się też na karcie pokładowej, którą możemy wydrukować w domu, pobrać na telefon lub mieć w aplikacji linii lotniczej po dokonaniu odprawy online.
Za chwilę już będziesz w samolocie, jeszcze tylko odprawa, kontrola bezpieczeństwa i….o tym co dalej, przeczytasz w kolejnych postach 🙂
Jeżeli masz jakieś uwagi albo inne doświadczenia podziel się nimi w komentarzu lub napisz do mnie wiadomość poprzez formularz kontaktowy.